Czasami podczas procesu rekrutacji można usłyszeć od osoby rekrutującej stwierdzenie: twoja ścieżka kariery wskazuje na brak konsekwencji albo twoją karierą kieruje chaos. Stwierdzenia takie mogą sugerować brak przygotowania rekrutera do wykonywania przez niego swojej pracy.
Dlaczego?

Kariera
- kariera liniowa – rozumiana jako działania zawodowe w ramach wybranego zawodu, przeważnie wykonywanego przez całe życie,
- kariera jako sekwencja ról społecznych – zatem rozwój i nabywanie kompetencji zarówno w obszarze zawodowym, jak i pozazawodowym,
- kariera jako mozaika epizodów życia – rozumiana jako refleksyjnie konstruowana i rekonstruowania biografia.
Współcześnie wskazuje się na różne teorie dotyczące karier.
Dość wymienić:
- kariera jako sekwencja ról i zadań zawodowych oraz pozazawodowych (D. Super),
- kariera jako mozaika (B. Wojtasik),
- kariera inteligentna (m. in. R. DeFillippi),
- kariera bez granic (m. in. D. M. Rousseau),
- kariera proteuszowa (D. t. Hall),
- kariera kalejdoskopowa (m. in. L. A. Maniero).
Szczęśliwe zbiegi okoliczności
Dla mnie jednak najciekawszą z poznanych jest koncepcja szczęśliwych zbiegów okoliczności Johna Krumboltza. Zakłada ona, że szczęście nie jest wypadkiem. Będąc otwartym na nieplanowane zdarzenia jakie mają miejsce w naszym życiu, tworząc je i przekształcając – zwiększamy możliwości rozwoju naszej kariery.
Krumboltz uważa, że w zmieniającym się i nieprzewidywalnym świecie obawa i niepokój o przyszłość jest normalnym uczuciem. Planowanie, czy bardziej konstruowanie kariery jest procesem całożyciowym, który wymaga od nas podejmowania niezliczonych decyzji w odpowiedzi na niespodziewane wydarzenia.
Jeśli zatem będziemy otwarci na rzeczywistość oraz na uczenie się możemy kreować przypadkowe, niezaplanowane zdarzenia i czerpać korzyści z ich pojawienia się w naszym życiu, włączając je w konstrukcje naszej kariery.
Takie podejście rodzi konsekwencje zarówno w pracy doradców kariery, doradców zawodowych, ale przede wszystkim osób decydujących o rekrutacji. Szczególnie ci ostatni muszą zaakceptować, że coraz mniej kandydatów do pracy będzie posiadało „liniową” ścieżkę zatrudnienia. I nie będzie to oznaczało brak konsekwencji, ale raczej umiejętność adaptacyjną do współczesnego rynku pracy.